ЗУСИЛЛЯ ДЕФОРМУВАННЯ ТА НАПРУЖЕНО-ДЕФОРМОВАНИЙ СТАН, ТЕМПЕРАТУРНИЙ РОЗПОДІЛ ПРИ ГАРЯЧОМУ ЗВОРОТНОМУ ВИДАВЛЮВАННІ ВИРОБІВ ЗІ ЗМІННОЮ ТОВЩИНОЮ СТІНКИ
DOI:
https://doi.org/10.20535/2409-7160.2020.XXI.213249Ключові слова:
гаряче видавлювання, порожнистий виріб, метод скінченних елементів, зусилля видавлювання, напруження, деформації, температурний розподіл матриця з кутом стінкиАнотація
Методом скінченних елементів створена математична модель та проведений аналіз гарячого зворотного видавлювання із латуні вісесиметричного порожнистого виробу з виступами у донній частині та необхідним пропрацюванням структури металу у місці переходу стінки у донну частину. Використана схема гарячого зворотного видавлювання з роздачою в рухомій матриці з кутом в циліндричній частині, в якій діаметр вихідна заготовка має менший діаметр зовнішнього розміру виробу, а деформування заготовки виробу проходить при зменшеному зусиллі завдяки введеному куті на циліндричній поверхні стінки матриці. Для моделювання процесу і спрощення розрахунків була прийнята пластична модель металу. Виявлена форма пуансоні і нова форма матриця з кутом стінки, забезпечили необхідне пропрацювання структури здеформованого металу у потрібному місці. Визначені кінцеві форма і розміри виробу. Показана залежність зусилля видавлювання від переміщення пуансона проведено порівняння зі звичайним видавлюванням. Отриманий точний розподіл питомих зусиль на контактуючих поверхнях заготовки з поверхнями на пуансоні та матриці для проектування штампового інструменту, а також установлений напружено-деформований стан у здеформованій заготовки при максимальному зусиллі видавлювання. Проведено порівняння зміни температурного розподілу на протязі процесу видавлювання при використані матриці з кутом на стінці. Приведені розподіли компонент напружень та деформацій по об’єму заготовки. Зроблена оцінка пропрацювання структури металу пластичною деформацією проводилася по розподілу інтенсивності деформацій.Посилання
Калюжний В.Л., Ярмоленко О.С. Зусилля деформування, напружено-деформований стан і температурний розподіл у здеформованій заготовці при гарячому зворотному видавлюванні порожнистих виробів із латуні. Вісник НТУ «ХПІ». Інноваційні технології та обладнання обробки матеріалів у машинобудування та металургії. Харків: НТУ «ХПІ». 2018. 23(1299). С. 28-33
Данченко В.Н. Компьютерное моделирование процессов обработки металлов давлением. Численные методы. / В.Н. Данченко, А.А. Миленин, В.И. Кузьменко и др. – Днепропетровск: Системные технологии, 2008. – 448 с.
Калюжний В.Л. Аналіз схем холодного видавлювання вісесиметричних порожнистих виробів / В.Л. Калюжний, А.М. Потятиник // Наукові нотатки. Міжвузівський збірник. –Луцьк: НТУ, 2017. – № 59. – С. 137-143.
Алиев И.С., Жбанков Я.Г., Таган Л.В. Управление напряженно-деформированным состоянием заготовки в процессах ковки крупных поковок. Обработка материалов давлением. Краматорск: ДГМА. 2013. 1(34). С. 50-59.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.