Біфуркація технічних систем – прототипів нових інструментальних матеріалів
DOI:
https://doi.org/10.20535/2409-7160.2023.XXIII.278247Ключові слова:
синергетика, точки біфуркації, прототип винаходу, інструмент, інструментальний матеріалАнотація
Діяльність у галузі технологій відбувається за законами синергетики. Винахідництво є складовою технічних систем. Ключовим питанням при створенні винаходу є пошук прототипу. Від правильності визначення прототипу залежить ефективність винаходу. Якщо відома система, що вичерпала свої корисні властивості, то виникає необхідність у її удосконаленні. Настання такої межі слід вважати точкою біфуркації системи. Саму ж систему тоді доцільно брати за прототип винаходу. Метою дослідження є вплив законів синергетики на створення нового технічного рішення. Основною ідеєю є пошук допустимих значень властивостей матеріалів як точок біфуркації і визначення на базі цього прототипу винаходу. Прототипом для винайдення твердих сплавів служить швидкорізальна сталь, для алмазного інструменту – тверді сплави, для комбінованого алмазно-твердосплавного матеріалу (Славутич) – крупні монокристали природних алмазів, для матеріалу із захисними покриттями – традиційний інструментальний матеріал. Таким чином, пошук прототипу відомого технічного рішення для винаходу з позиції законів синергетики – це визначення точки біфуркації системи.
Посилання
V.A. Shalomeev, E.I. Tsivirko, Yu.N. Vnukov, D.A. Morozov New magnesium alloy with promote properties for automobile construction // Metallurgical and mining industry. 2014. №1. РР. 54–61.
Історична спорідненість розвитку прикладних технічних наук: монографія / Е.К. Посвятенко, О.Є. Тверитникова, Н.І. Посвятенко, Т.В. Мельник. Харків: НТУ "ХПІ", 2017. 224 с.
Основи теорії різання матеріалів: підручник для вищ. навч. закладів / під ред. М.П. Мазура. Львів: Новий Світ-2000, 2010. 422 с.
Методологічні основи наукових досліджень: підручник для студентів техніч. спец. / Н.І. Посвятенко, О.Є. Тверитникова, Е.К. Посвятенко, Ю.Є. Демідова. Харків: "Факт", 2022. 320 с.
Сhapter 10. Cutting Superhard Materials by Jet Methods (on Functional Approach) / А. Salenko, V. Shchetynin, G. Gabuzian, E. Lashko, Mohamed R.F. Budar, S. Klimenko, A. Potapov // Recent Advances in Engineering Materials and Metallurgy. – London : IntechOpen, 2020. – P. 169–189.
Ilya Prigogine and Isabelle Strengers Order out of Chaos: Man's New Dialogue with Nature. Verso, London, 2017. 349 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Едуард Посвятенко, Наталія Посвятенко, Олександр Мозговий
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.