Управління довговічністю виробів при використанні технологій інженерії поверхні
DOI:
https://doi.org/10.20535/2409-7160.2023.XXIII.278610Ключові слова:
матеріали з нелокальністю, концентратори напружень, інженерія поверхніАнотація
Розглянута проблема управління довговічністю виробів за рахунок створення в їх матеріалах областей із заданою часовою та просторовою нелокальністю. Запропоновано математичну модель знеміцнення матеріалів при дії зовнішніх навантажень, яка дозволяє враховувати особливу роль у формуванні пошкоджень місць виходу границь і потрійних стиків зерен на зовнішні поверхні деталей, а також їх взаємодію із концентраторами напружень, що утворені після механічної обробки.
Розроблені модельні уявлення використані для забезпечення експлуатаційної рівноміцності елементів конструкцій з концентраторами напружень методами інженерії поверхні, зокрема при визначенні ролі зміни кількісних параметрів мікроструктури на зносотривкість поверхневих шарів деталей рухомого складу залізничного транспорту, що містять концентратори напружень. Встановлено оптимальну глибину плазмового зміцнення приповерхневих шарів бандажів колісних пар локомотивів в залежності від розмірів, розміщення і геометричних характеристик концентраторів напружень. Показано, що врахування динаміки структурних змін в часі при деградації матеріалів в умовах експлуатації згідно запропонованих співвідношень моделі дозволяє досягти заданого життєвого циклу деталей при мінімальних затратах.
Підвищення довговічності виробів досягається при оптимізації технологічних режимів інженерії поверхні, які забезпечують формування структур із меншим градієнтом властивостей.
Посилання
Prochnost materialov i konstruktsiy. – K.: Akademperiodika, 2005. – 1088 s.
Optimizatsiya tehnologii naneseniya pokryitiy po kriteriyam prochnosti i iznosostoykosti. – K.: IPP im. G.S. Pisarenko NAN Ukrainyi, 2010. – 193 s.
Stotsko Z.A., Kuzin O.A., Kuzin M.O., Mechnik V.A. Estimation of strength properties of functionally graded structures with elliptical stress concentrators// Archives of Materials Science and Engineering. – 2022. – V. 113, Issue 1. – p. 35-41.
Stotsko Z., Kuzin O., Kuzin M. The Optimal Thickness of the Surface Plasma Hardening Layer of Functional-Gradient Parts with Symmetrical Stress Concentrators// Lecture Notes in Mechanical Engineering. 4th International Conference on Design, Simulation, Manufacturing: The Innovation Exchange, DSMIE-2021. Volume 2: Mechanical and Chemical Engineering. – 2021. – p. 75 – 83.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Зеновій Стоцько, Олег Кузін, Микола Кузін
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.