Переваги багатофакторного регресійного аналізу перед ANOVA
DOI:
https://doi.org/10.20535/2409-7160.2023.XXIII.278756Ключові слова:
регресійний аналіз, ANOVA, моделювання технологічних процесівАнотація
При моделюванні технологічних процесів необхідно враховувати велику кількість факторів. До цього часу в учбових курсах і в практичній діяльності часто застосовується дисперсійний аналіз (ANOVA), хоча вже досить давно показана можливість використання замість нього регресійного аналізу, особливо при великій кількості факторів. В роботі детально, на прикладі, розглядаються переваги регресійного аналізу над ANOVA при моделюванні технологічних процесів. За приклад взято моделювання виготовлення болтів зі скловолокніту з урахуванням трьох факторів. Приведені моделі регресійного аналізу і ANOVA, їх статистичні характеристики. Виконано детальний порівняльний аналіз їх застосування для моделювання і оптимізації технологічних процесів. Показані значні переваги регресійного аналізу порівняно з дисперсійним для моделювання технологічних процесів.
Посилання
С.М. Лапач Розширення сфери застосування теорії планування експериментів // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції «Математика в сучасному університеті», Київ, 28-29 грудня 2017р. С.76–79.
Долішній А.Ю., Лапач С.М. Застосування регресійного аналізу замість ANOVA / Тези доповідей загальноуніверситетської науково-технічної конференції молодих вчених та студентів, присвяченої дню Науки. Секція "Машинобудування", підсекція "Технологія машинобудування" – К: НТУУ "КПІ", 2013. –С. 31–32.
Norman R. Draper, Harry Smith Applied regression Analysis. Third edition / New York: Wiley-Interscience, 1998. 736 p.
Теорія планування експериментів: Виконання розрахунково-графічної роботи [Електронний ресурс] : навч. посіб. для студ. спеціальності 131 «Прикладна механіка», спеціалізації «Технологія машинобудування» / С.М. Лапач ; КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Електронні текстові данні (1 файл: 3,31 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2020. – 86 с. https://ela.kpi.ua/handle/123456789/38858
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Артем Бондаренко, Сергій Лапач
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.