Ідентифікація динамічних характеристик технологічної обробної системи
DOI:
https://doi.org/10.20535/2409-7160.2023.XXIII.279548Ключові слова:
динаміка обробної системи, імпульсна характеристика, частота власних коливаньАнотація
Представлена методика експериментального визначення динамічних характеристик технологічної обробної системи з урахуванням узагальненої структурної схеми процесу. Еквівалентна пружна система, що знаходиться під дією силового збурення, може бути представлена у вигляді одномасової моделі з двома чи трьома степенями рухомості. Математична модель має містити три основних параметри: частота власних коливань,
жорсткість і коефіцієнт затухання коливань, які визначаються експериментально. Представлений приклад ідентифікації для операції кінцевого фрезерування на вертикально-фрезерному верстаті 6М13. Створений стенд містить багатокомпонентний датчик MCS10-005-3C, підсилювачі сигналу ClipX BM40 і комп’ютер зі спеціальним інтерфейсом і дозволяє визначити жорсткість за результатами вимірів «навантаження – зсув». Для визначення частоти власних коливань використовується сигнал у вигляді імпульсної реакції зі спеціального молотка Impact Hammer фірми PCD Piezotronics, під’єднаного до запам’ятовуючого осцилографу. Під час експерименту створюється файл у форматі Excel, що за допомогою стандартних перетворень Фур’є представляється у вигляді амплітудно-частотної характеристики. Отриманий спектр апроксимується типовою амплітудно-частотною характеристикою коливальної ланки, звідки визначається частота власних коливань.
Посилання
Петраков Ю.В. Автоматичне управління процесами обробки матеріалів різанням: Навчальний посібник + CD
Міністерство освіти і науки України, Київ 2004.-384 с. http://tm-mmi.kpi.ua
Tlusty J. Manufacturing Processes and Equipment, Prentice Hall, Upper Saddle River, NJ. 1st edition. 2000. 928 p. doi:
https://doi.org/10.1080/10940340008945713
Yue C., Gao H., Liu X., Liang S., Wang L. A review of chatter vibration research in milling // Chinese Journal of Aeronautics,
(2019), 32(2): pp.215–242. https://doi.org/10.1016/j.cja.2018.11.007
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Юрій Петраков, Олександр Охріменко, Максим Сікайло
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.