Сучасні експериментально-розрахункові методи оцінки поточного стану матеріалів та прогнозування ресурсу відповідального обладнання з урахуванням нестаціонарних процесів деформування
DOI:
https://doi.org/10.20535/.2024.XXIV.315942Ключові слова:
нестаціонарні процеси, експеримент, ресурс, розширений метод скінченних елементів, зразки-свідкиАнотація
Забезпечення надійної та безпечної експлуатації відповідального обладнання залежить від своєчасної оцінки поточного стану матеріалів і прогнозування їх залишкового ресурсу, особливо за умов нестаціонарних процесів деформування. Такі процеси, як вплив змінних навантажень, температурних коливань значно ускладнюють аналіз і вимагають комбінованого підходу, що поєднує експериментальні та розрахункові методи.
У роботі розглянуто сучасні методи визначення енергетичних характеристик матеріалів за результатами випробувань зразків-свідків зі сталі 15Х2НМФА. Вивчено вплив розмірів зразків та напрямку їх вирізки на отримані результати.
Для моделювання НДС та розрахунку коефіцієнтів інтенсивності напружень застосовано розширений метод скінченних елементів, що значно спрощує моделювання тріщин у складних конструкціях. Виконано чисельне моделювання патрубкової зоні корпусу реактора з тріщинами різних розмірів та напрямків розташування для оцінки їх впливу на опір крихкому руйнуванню.
Отримані результати сприяють удосконаленню методів оцінки ресурсу критичних елементів обладнання, що є важливим для підвищення їх надійності та безпечної експлуатації.
Посилання
Kravchuk, A.V., Kondryakov, E.A., Zhmaka, V.N. et al. Modernization of the VK-350 Instrumented Drop Weight Impact Testing Machine for Impact Testing of Various Types / Strength Mater. 2024. - 56. - P. 305–315).
A. V. Kravchuk, E. O. Kondryakov & V. V. Kharchenko Determination of Fracture Energy Characteristics and Their Anisotropy for 15Kh2NMFA Steel in Impact Bending Tests. Strength of Materials. 2021. Vol.53. P. 867 – 876.
Eugene Kondryakov, Andriy Kravchuk, Valeriy Kharchenko, Pavlo Bulakh Experimental and calculation methods for fracture toughness estimation using different types of CT specimens / Procedia Structural Integrity. - 2024. - Vol. 59. - P. 50-57.
Kondryakov, E.O. Application of Modern Approaches to the Numerical Modeling of the Stress-Strain State for the Strength Assessment of Complex Units of the NPP Primary Circuit Equipment. Part 2. Extended Finite Element Method. - Strength Mater, -2323. - 55 (5). P. 888-897.
Kondryakov, E.O., Kharchenko, V.V. Application of Modern Approaches to the Numerical Modeling of the Stress-Strain State for the Strength Assessment of Complex Units of the NPP Primary Circuit Equipment. Part 3. Application of Submodeling Technique and Extended Finite Element Method for Calculation of the Reactor Pressure Vessel Nozzle Zone / Strength Mater. -2024. – Vol. 56. – P. 467-476.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Валерій Харченко, Євген Кондряков, Андрій Кравчук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.