Використання імітаційних моделей при викладанні дисципліни Теоретична механіка
DOI:
https://doi.org/10.20535/.2024.XXIV.322363Ключові слова:
теоретична механіка, динаміка, моделювання, імітаційна модельАнотація
Метою викладання дисципліни Теоретична механіка є набуття студентами теоретичних знань з основних законів механіки та оволодіння практичними уміннями в описі механічних процесів через складання їх математичних моделей. Сучасні інформаційні технології надають можливість створювати імітаційні моделі механічних систем у вигляді блок-схем. Застосування такого підходу дозволить оперативно аналізувати вплив зміни параметрів системи та поліпшити сприйняття поданого навчального матеріалу за рахунок використання засобів візуалізації. У представленому матеріалі пропонується використовувати такі моделі при вивчені розділу Динаміка матеріальної точки. Для прикладу представлено імітаційні моделі для дослідження руху вільної матеріальної точки з урахуванням опору середовища, прямолінійних змушених коливань з кінематичним збуренням та відносного руху точки. Кожна з представлених моделей описується відповідним диференціальним рівнянням.
Посилання
- Струтинський В.Б. Математичне моделювання процесiв та систем механiки: Пiдручник.- Житомир: ЖІТІ, 2001. - 612 с.
- Fritzson P. А. Principles of Object Oriented Modeling and Simulation with Modelica 3.3: A Cyber-Physical Approach / Peter А. Fritzson. – Printed in the United States of America: Wiley-IEEE Press, 2015. – 1256 р. – (2nd edition).
- Tiller M. M. Modelica by Example. [Електронний ресурс] / М. М. Tiller — Режим доступу до ресурсу: http://book.xogeny.com.
- URL: https://www.scilab.org/en/resources/documentation/tutorials
- Теоретична механіка: підручник для студентів вищих навчальних технічних закладів III-IV рівнів акредитації / І.В. Кузьо [та ін.]. - Харків: Фоліо, 2017. – 778 с.
- Теоретична механика: Збірник задач/ О. С. Апостолюк, В. М. Воробйов, Д. І. Ільчишина та ін. За ред. М. А. Павловського. – К.: Техніка, 2007. – 400 с.
- Губська, В. В. Теоретична механіка: Динаміка: Практикум [Електронний ресурс] : навчальний посібник для студентів спеціальності 131 «Прикладна механіка», спеціалізацій «Інструментальні системи інженерного дизайну», «Технології комп’ютерного конструювання верстатів, роботів та машин» / В. В. Губська, В. Ф. Кришталь ; КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Електронні текстові дані. – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2019. – 98 с.
- Hroncova, D., Pastor, M. (2013). Mechanical System and SimMechanics Simulation. American Journal of Mechanical Engineering, 1(7), 251-255, DOI: 10.12691/ajme-1-7-20.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії CC BY 4.0, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.